close
تبلیغات در اینترنت
آیات درباره سلام کردن

وبسایت کلبه سبز

آیات درباره سلام کردن
تبليغات تبليغات

آیات درباره سلام کردن
سوره انعام آیه ۵۴ : { وَ إِذَا جَاءَکَ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بَِایَاتِنَا فَقُلْ سَلَامٌ عَلَیْکُمْ کَتَبَ رَبُّکُمْ عَلىَ‏ نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ أَنَّهُ مَنْ عَمِلَ مِنکُمْ سُوءَ ا بجَِهَلَةٍ ثُمَّ تَابَ مِن بَعْدِهِ وَ أَصْلَحَ فَأَنَّهُ غَفُورٌ رَّحِیم} ‏چون ایمان آوردگان به آیات ما نزد تو آمدند، بگو: سلام بر شما، خدا بر خویش مقرر کرده که شما را رحمت کند، زیرا هر کس از شما که از روى نادانى کارى بد کند، آن گاه توبه کند و نیکوکار شود، بداند که خدا آمرزنده و مهربان است‏.

سوره حشر آیه ۲۳ : { هُوَ اللَّهُ الَّذِى لَا إِلَاهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِکُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُ الْمُتَکَبرُِّ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا یُشْرِکُون‏ }  او اللَّه است که هیچ معبودى جز او نیست ملک و منزه است، سلام و ایمنى دهنده است ، مسلط و مقتدر است ، جبار و متکبر است، آرى اللَّه منزه است از آن شرک‏ها که برایش می ‏ورزند.

سوره طه آیه ۴۷ : { فَأْتِیَاهُ فَقُولَا إِنَّا رَسُولَا رَبِّکَ فَأَرْسِلْ مَعَنَا بَنىِ إِسْرَ ءِیلَ وَ لَا تُعَذِّبهُْمْ قَدْ جِئْنَاکَ بَِایَةٍ مِّن رَّبِّکَ وَ السَّلَامُ عَلىَ‏ مَنِ اتَّبَعَ الهُْدَى‏ } بنابراین [بدون بیم و هراس‏] به سوى او بروید و بگویید : ما دو نفر فرستاده پروردگار تو هستیم، پس بنی ‏اسرائیل را [از قید بندگى و بردگى خود آزاد کرده‏] با ما روانه کن و آنان را شکنجه مکن، به راستى ما از سوى پروردگارت معجزه ‏اى آورده ‏ایم و سلام بر آن کسى که از هدایت پیروى نماید.

سوره نور آیه ۶۱ : {  فَإِذَا دَخَلْتُم بُیُوتًا فَسَلِّمُواْ عَلىَ أَنفُسِکُمْ تحَِیَّةً مِّنْ عِندِ اللَّهِ مُبَرَکَةً طَیِّبَةً کَذَالِکَ یُبَینِ‏ُّ اللَّهُ لَکُمُ الاَْیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُون‏ } و چون به خانه‏ اى داخل شوید بر یکدیگر سلام کنید. این تحیتى است مبارک و پاکیزه از جانب خدا. خدا آیات را براى شما این چنین بیان می ‏کند، باشد که تعقل کنید.

 سوره نور آیه ۶۱ : پس هر گاه در خانه ‏ها درآئید بر خودتان (برخى بر برخى دیگر) سلام کنید و درود فرستید (ناگفته نماند: فَسَلِّمُوا عَلى‏ أَنْفُسِکُمْ «بر خودتان سلام کنید و درود فرستید» مانند فَاقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ «س ۲ ى ۵۴ پس خود را یعنى یکدیگر را بکشید» میماند، و برخى گفته‏ اند: مراد از سلام و درود بر خود، سلام و درود بر اهل بیت خود است) سلام و درود فرستادنى که از نزد (بامر و فرمان) خدا است سلام و درودى که با برکت و افزونى و پاکیزه و نیکو باشد (که شخص از شنیدن آن خوشنود گردد، مولانا امیر المؤمنین «صلوات اللَّه علیه» فرموده: هر یک از شما که به منزل خود درآید باید بر اهل آن چنین سلام کند و درود فرستد: السلام علیکم «درود بر شما» و اگر کسى در آن منزل نباشد بگوید: السلام علینا من ربنا «از جانب پرودگارمان درود بر ما» و باید هنگام دخول بمنزل خود قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ «س ۱۱۲ ى ۱» بخواند که آن فقر و درویشى را از میان می برد) این چنین (که بیان شد) خدا آیات و احکام (خود) را براى شما بیان میکند تا شما (آنها را) درک کنید و دریابید (در آنها تدبیر و اندیشه نمائید)

سوره یونس آیه ۹ و ۱۰ : {إِنَّ الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ یهَْدِیهِمْ رَبهُُّم بِإِیمَانهِِمْ تَجْرِى مِن تحَْتهِِمُ الْأَنْهَرُ فىِ جَنَّاتِ النَّعِیم‏ (9) دَعْوَئهُمْ فِیهَا سُبْحَانَکَ اللَّهُمَّ وَ تحَِیَّتهُُمْ فِیهَا سَلَامٌ وَ ءَاخِرُ دَعْوَئهُمْ أَنِ الحَْمْدُ لِلَّهِ رَبّ‏ِ الْعَلَمِین‏ (10) } (9) آنانى که ایمان آورده و کارهاى پسندیده کرده ‏اند، خدایشان آنها را به بهشتهاى پر از نعمتى هدایت می ‏فرماید که نهرها از زیر درختانش جارى است.(۱۰) دعایشان در آنجا این است: خدایا! تو منزّهى و درودشان سلام است و پایان دعایشان این است: حمد، مخصوص خداى جهانیان است.

سوره هود آیه ۶۹ : { وَ لَقَدْ جَاءَتْ رُسُلُنَا إِبْرَاهِیمَ بِالْبُشْرَى‏ قَالُواْ سَلَامًا قَالَ سَلَامٌ فَمَا لَبِثَ أَن جَاءَ بِعِجْلٍ حَنِیذ } فرستاده‏ هاى ما به دادن مژده نزد ابراهیم آمدند. گفتند: سلام. او هم پاسخ داد: سلام. چیزى نگذشت که گوساله بریانى براى آنها آورد.

سوره ابراهیم آیه ۲۳ : { وَ أُدْخِلَ الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَتِ جَنَّاتٍ تجَْرِى مِن تحَْتهَِا الْأَنهَْارُ خَلِدِینَ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ تحَِیَّتهُُمْ فِیهَا سَلَام‏ } اهل ایمان و اعمال پسندیده را در بهشتهایى وارد می ‏کنند که نهرها از زیر درختانش جارى است و با اجازه پروردگارشان براى همیشه در آن می ‏مانند. درود گفتن آنها در آنجا سلام است.

سوره حجر آیه  52 : { إِذْ دَخَلُواْ عَلَیْهِ فَقَالُواْ سَلَامًا قَالَ إِنَّا مِنکُمْ وَجِلُون‏ } همان مهمان هائى که به هنگام ورود بر حضرت ابراهیم سلام کردند. حضرت ابراهیم به ایشان فرمود: ما از شما بیمناکیم‏.

 سوره حجر آیه  52 : که چون بر او داخل شده و درآمدند گفتند: سلام و درود بر تو (و اینکه فرشتگان را ضیف و مهمانان نامیده براى آنست که آنها بشکل و مانند مهمان بودند) ابراهیم (پس از جواب سلام چون بسیار مهمان دوست بود بی ‏درنگ گوساله‏ اى کشت و پخته نزد آنان گذارد، آن گاه دید ایشان دست بسوى آن دراز نمی کنند، گمان کرد دشمن اویند، زیرا اگر مهمان در خانه میزبان غذاء و خوردنى نمی خورد مردم آن را دلیل بر دشمنى او با میزبان میدانستند، از اینرو) گفت: ما از شما ترسانیم‏

سوره نحل آیه ۳۲ : { الَّذِینَ تَتَوَفَّئهُمُ الْمَلَئکَةُ طَیِّبِینَ یَقُولُونَ سَلَامٌ عَلَیْکُمُ ادْخُلُواْ الْجَنَّةَ بِمَا کُنتُمْ تَعْمَلُون‏ } پرهیزکاران آنانند که فرشتگان (ملک الموت و همراهانش که فرشتگان رحمت و مهربانى هستند) ایشان را قبض روح نموده و جانشان را می گیرند در حالى که (از پلیدى شرک و معصیت) پاک و پاکیزه‏ اند (و روز رستاخیز) فرشتگان (به ایشان) می گویند: سلام و درود بر شما باد به بهشت درآئید به سبب آنچه (اطاعت و فرمانبرى که در دنیا) می کردید.

سوره مریم آیه ۴۷ : { قَالَ سَلَامٌ عَلَیْکَ سَأَسْتَغْفِرُ لَکَ رَبىّ‏ِ إِنَّهُ کاَنَ بىِ حَفِیًّا } ابراهیم گفت: سلام بر تو. از پروردگارم براى تو طلب آمرزش می ‏کنم زیرا که او به من مهربان است.

سوره مریم آیه ۴۷ : ابراهیم (چون دید آزر بسیار خشمناک شده) گفت: درود بر تو (من تو را وداع کرده و بدرود می گویم) بزودى از پروردگارم براى تو (اگر دست از بت پرستى بردارى و توبه و بازگشت نمایى) آمرزش (گناهانت را) میخواهم (و امیدوارم دعاء و درخواست مرا روا سازد) که هر آینه او به من بسیار مهربان است.‏

 سوره مریم آیه۶۱  و ۶۲ : { جَنَّاتِ عَدْنٍ الَّتىِ وَعَدَ الرَّحْمَانُ عِبَادَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّهُ کاَنَ وَعْدُهُ مَأْتِیًّا (۶۱) لَّا یَسْمَعُونَ فِیهَا لَغْوًا إِلَّا سَلَامًا وَ لهَُمْ رِزْقُهُمْ فِیهَا بُکْرَةً وَ عَشِیًّا (۶۲)} ۶۱- (پس از آن بهشت را وصف نموده و چگونگیش را بیان کرده میفرماید: آن بهشتى را که توبه کنندگان از گناهان در آن درآیند) داراى بهشتها و باغهایى براى اقامت و ماندن همیشگى است که خداى بسیار بخشنده بندگانش را در حالى که آن بهشتها از ایشان پنهان ‏اند (آنها را در دنیا نمی ‏بینند) وعده داده، محقّقا وعده او آینده است‏
62- در آن بهشتها سخن بیهوده و هرزه نمی شنوند لیکن سلام و درود (از فرشتگان یا از یکدیگر) را می شنوند، و براى آنان در آن بهشتها رزق و روزیشان بامداد و شبانگاه (همیشه) است (چون در آنجا خورشید و ماه نیست تا شب و روز باشد)

سوره فرقان آیه  75 : { أُوْلَئکَ یجُْزَوْنَ الْغُرْفَةَ بِمَا صَبرَُواْ وَ یُلَقَّوْنَ فِیهَا تحَِیَّةً وَ سَلَمًا }  به این چنین بندگانى غرفه‏ هاى عالى در بهشت به پاداش صبر و استقامتشان در راه دین عنایت فرموده می ‏شود و در آنجا دیدارها توأم با سلام و تحیّت و احترام است.

سوره احزاب آیه ۴۴ : { تحَِیَّتُهُمْ یَوْمَ یَلْقَوْنَهُ سَلَامٌ وَ أَعَدَّ لهَُمْ أَجْرًا کَرِیمًا } تحیت مؤمنان در آن روزى که (رحمت و پاداش) خدا را ملاقات می ‏کنند سلام است. و خدا پاداش پر ارزشى براى مؤمنین آماده کرده است‏

سوره احزاب آیه ۴۴ : تحیّت مؤمنان (یعنى زنده باد آنها) به یکدیگر در روزى که به لقاى ثواب خداوندى نایل می ‏شوند سلام است (یعنى گویند از تمام آفات سلامت باشید) (یا تحیت ملائکه و ملک الموت در موقع قبض روح و انتقال مؤمن و نیل به لقاى رحمت خدائى سلام است یعنى به او سلامت باد می ‏گویند) و خداوند براى آنها ثواب جزیل و پاداش نیک دائم در آخرت مهیا و آماده فرموده است‏.

سوره واقعه آیات ۱ الی ۲۶ : { إِذَا وَقَعَتِ الْوَاقِعَةُ(۱)لَیْسَ لِوَقْعَتهَِا کاَذِبَةٌ(۲)خَافِضَةٌ رَّافِعَةٌ(۳)إِذَا رُجَّتِ الْأَرْضُ رَجًّا(۴)وَ بُسَّتِ الْجِبَالُ بَسًّا(۵)فَکاَنَتْ هَبَاءً مُّنبَثًّا(۶)
وَ کُنتُمْ أَزْوَاجًا ثَلَاثَةً(۷)فَأَصْحَابُ الْمَیْمَنَةِ مَا أَصحَْابُ الْمَیْمَنَةِ(۸)وَ أَصحَْابُ المَْشَْمَةِ مَا أَصحَْابُ المَْشَْمَةِ(۹)وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ(۱۰)أُوْلَئکَ الْمُقَرَّبُونَ(۱۱)فىِ جَنَّاتِ النَّعِیمِ(۱۲)
ثُلَّةٌ مِّنَ الْأَوَّلِینَ(۱۳)وَ قَلِیلٌ مِّنَ الاَْخِرِینَ(۱۴)عَلىَ‏ سُرُرٍ مَّوْضُونَةٍ(۱۵)مُّتَّکِِینَ عَلَیهَْا مُتَقَبِلِینَ(۱۶)یَطُوفُ عَلَیهِْمْ وِلْدَانٌ مخَُّلَّدُونَ(۱۷)بِأَکْوَابٍ وَ أَبَارِیقَ وَ کَأْسٍ مِّن مَّعِینٍ(۱۸)
لَّا یُصَدَّعُونَ عَنهَْا وَ لَا یُنزِفُونَ(۱۹)وَ فَاکِهَةٍ مِّمَّا یَتَخَیرَُّونَ(۲۰)وَ لحَْمِ طَیرٍْ مِّمَّا یَشْتهَُونَ(۲۱)وَ حُورٌ عِینٌ(۲۲)کَأَمْثَالِ اللُّؤْلُو الْمَکْنُونِ(۲۳)جَزَاءَ بِمَا کاَنُواْ یَعْمَلُونَ(۲۴)
لَا یَسْمَعُونَ فِیهَا لَغْوًا وَ لَا تَأْثِیمًا(۲۵)إِلَّا قِیلًا سَلَامًا سَلَامًا(۲۶) }

هنگامى که واقعه [بسیار عظیم قیامت‏] واقع شود، (۱)که در واقع شدنش دروغى [در کار] نیست، (۲)پست کننده [کافران‏] و رفعت دهنده [مؤمنان‏] است. (۳)هنگامى که زمین به شدت لرزانده شود، (۴)و کوه ها درهم کوبیده وریز ریز شوند. (۵)در نتیجه غبارى پراکنده گردد، (۶)وشما سه گروه شوید: (۷)سعادتمندان، چه بلند مرتبه ‏اند سعادتمندان! (۸)و شقاوتمندان، چه دون پایه ‏اند شقاوتمندان! (۹)و پیشى گیرندگان [به اعمال نیک‏] که پیشى گیرندگان [به رحمت و آمرزش‏] اند، (۱۰)اینان مقربان‏اند، (۱۱)در بهشت‏ هاى پر نعمت‏ اند. (۱۲)گروهى بسیار از پیشینیان، (۱۳)و اندکى از پسینیان، (۱۴)بر تخت ‏هایى زربافت، (۱۵)که روبروى هم بر آنها تکیه دارند. (۱۶)نوجوانانى همیشه نو جوان همواره [براى خدمت‏] پیرامونشان می ‏گردند، (۱۷)با قدح ها و کوزه ‏ها و جام هایى از باده ناب و پاک، (۱۸)که از نوشیدنش نه سردرد گیرند، و نه مست و بی ‏خرد شوند، (۱۹)و میوه ‏ها از هر نوعى که اختیار کنند، (۲۰)و گوشت پرنده از هر گونه ‏اى که بخواهند، (۲۱)و حوریانى چشم درشت، (۲۲)
هم چون مروارید پنهان شده در صدف (۲۳)پاداشى است در برابر اعمالى که همواره انجام می ‏دادند. (۲۴)در آنجا نه سخن بیهوده ‏اى می‏ شنوند، نه کلام گناه ‏آلودى، (۲۵)مگر سخنى که (حقّ و درست است، و) آن سلام و درود، سلام و درود است (تکرار و دوباره گفتن سلام و درود اشاره به بسیار سلام گفتن ایشان به یکدیگر اس(۲۶)

سوره نور آیه  27 : {  یَأَیهَُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا تَدْخُلُواْ بُیُوتًا غَیرَْ بُیُوتِکُمْ حَتىَ‏ تَسْتَأْنِسُواْ وَ تُسَلِّمُواْ عَلىَ أَهْلِهَا ذَالِکُمْ خَیرٌْ لَّکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُون‏ } اى کسانى که ایمان آورده ‏اید، به خانه ‏اى غیر از خانه خود، بى آنکه اجازت طلبیده و بر ساکنانش سلام کرده باشید، داخل مشوید.[رعایت‏] این [امور اخلاقى‏] براى شما بهتر است، باشد که پند گیرید.

احادیث درباره سلام کردن

در روایت است که بعضی از مومنین آرزو داشتند که به پیغمبر (ص) ابتداء به سلام کنند پشت دیوار در راه پیغمبر (ص) پنهان می شدند تا به آن حضرت سلام کنند اما آن حضرت پیش از ملاقات صدا می زد ای فلانکس که پشت دیوار هستی سلام علیکم ؛ ابتدا به سلام نود حسنه و پاسخش ده حسنه دارد ، لذا سبقت به سلام مستحب است رسول خدا (ص) وقتی وارد مسجد می شد یا وقتی می خواست خطبه بخواند سلام می کرد حتی به بچه ها و سفارش هم شده که سنت پیغمبر (ص) را احیاء کنید و ابتداء به سلام را ترک ننمائید.  تفسیر سوره حمد { از تالیفات حضرت آیت الله دستغیب (ره) } صفحه ۱۳۸

حضرت محمد (ص) : سلام کردن به میل و دلخواه ( مستحب ) است و جوابش واجب. اصول کافی جلد ۴ باب التسلیم حدیث ۱

حضرت محمد (ص) : پیش از سخن گفتن گفتار خود را با سلام کردن شروع کنید پس هر که پیش از سلام کردن شروع به سخن نمود پاسخش را ندهید.   اصول کافی جلد ۴ باب التسلیم حدیث ۲

حضرت محمد (ص) : سلام اسمی از اسماء خدا است پس آنرا میان خودتان فاش و آشکار کنید ، مرد مسلمانی به قومی عبور نموده و بر آنها سلام میکند اگر جواب سلامش را ندهند کسی که از آنها بهتر و پاکتر است جوابش دهد.  روضة الواعظین صفحه ۴۵۹

حضرت محمد (ص) : بخیل ترین مردم کسی است که از سلام کردن بخل ورزد.  روضة الواعظین صفحه ۴۵۹

حضرت محمد (ص) : چون یکی از شما از مجلس برخیزد باید با سلام از اهل مجلس تودیع نماید.  جامع الاخبار صفحه ۱۰۴

حضرت محمد (ص) : از موجبات آمرزش ادای سلام و نیکی گفتار است.  جامع الاخبار صفحه ۱۰۴

حضرت محمد (ص) : هرگاه همدیگر را ملاقات کردید با سلام و مصاحفه ملاقات کنید و چون از همدیگر جدا شدید با طلب آمرزش از هم جدا شوید.  طرائف الحکم جلد ۱ صفحه ۲۱۷ نقل از وسائل الشیعه

حضرت محمد (ص) : نزدیک ترین مردم به خدا و پیغمبرش کسی است که با سلام کردن شروع به سخن کند.  اصول کافی جلد ۴ باب التسلیم حدیث ۳

حضرت محمد (ص) : چون یکی از شما برادرش را ملاقات کند باید به او سلام کند و با او مصاحفه نماید { دست بدهد } زیرا خداوند عزوجل با این عمل فرشتگان را گرامی داشته است پس شما هم کار فرشتگان را بکنید؛ ( به آنها تشبه پیدا کنید ).  اصول کافی جلد ۳ باب المصافحه حدیث ۱۰


مردى با حسین بن على علیهما السّلام برخورد و در اولین کلام از حضرت احوالپرسى کرد و از خداوند براى آن جناب عافیت خواست؛ آن حضرت در جواب فرمود: سلام قبل از سخن گفتن است خدایت عافیت دهد؛ بعد فرمود به کسى اجازه سخن ندهید تا سلام کند.مستدرک جلد ۲ صفحه ۶۸

امام صادق علیه السّلام از رسول اکرم (ص) نقل کرده است که میفرمود : پنج چیز است که تا لحظه ی مرگ آنها را ترک نمی کنم، یکى از آنها سلام گفتن به کودکان است؛ در انجام این اعمال مراقبت دارم تا بعد از من به صورت سنتى بین مسلمین بماند و عمل کنند. وسائل جلد ۳ صفحه ۲۰۹

سلام به کودک دو اثر روانى دارد : براى سلام‏ کننده باعث تقویت خوى پسندیده تواضع و فروتنى است، و براى کودک وسیله احیاء شخصیت و ایجاد استقلال است. طفلى که بزرگسالان به او سلام کنند و بدین وسیله از وى احترام نمایند، لیاقت و شایستگى خود را باور میکند و از کودکى معتقد می شود که جامعه او را انسان میشناسد و مردم به او اهمیت میدهند.

انس بن مالک میگوید: رسول اکرم (ص) در رهگذرى با چند کودک خردسال برخورد نمود، به آنها سلام کرد و طعامشان میداد. مستدرک جلد ۲ صفحه ۶۹

از صفات پسندیده پیغمبر اسلام این بود که به تمام مردم از کوچک و بزرگ سلام میکرد.  مستدرک جلد ۲ صفحه ۶۹

على علیه السّلام فرموده : هر تازه واردى در محیط نامأنوس ، حیرت ‏زده می ‏شود ، براى آرامش خاطر، سخن خود را به سلام آغاز کنید. غرر الحکم، صفحه ۵۷۹


ثواب سلام بر برادر مؤمن براى خدا : از جابر جعفى روایت شده که امام باقر علیه السّلام فرمود : همانا فرشته ‏اى از فرشتگان حقّ بر مردی که بر در خانه‏ اى ایستاده بود گذر کرد و از او پرسید اى بنده خدا براى چه و چرا اینجا ایستاده ‏اى ؟ مرد گفت : آمده ‏ام به سلام دوست مؤمنم فرشته پرسید آیا میان تو و او خویشى است و او از بستگان تو است یا اینکه حاجتى بدو دارى؟ آن مرد گفت: نه خویشى با وى دارم و نه حاجتى بدو، و جز برادرى و اخوّت اسلامى و احترام او چیزى مرا بدینجا نکشانیده و این کار را تنها براى خشنودى خدا بر خود لازم دانستم، فرشته گفت: بدان که من از جانب خدا بسوى تو مأمورم او تو را سلام میرساند و میفرماید بنده من مرا در نظر داشتى و براى من این عمل را انجام دادى لذا بهشت را بر تو ارزانى داشتم، و از غضب خویش تو را رهانیدم و از آتش دوزخ پناهت دادم.   ثواب الاعمال-ترجمه غفارى  صفحه ۳۸۰
 


حضرت صادق علیه السلام فرمود : رسول خدا (ص) فرمود : سلام کردن مستحب است و رد (یعنى جواب) آن واجب است‏.   اصول کافى ترجمه مصطفوى  جلد ۴  صفحه ۴۵۹

رسول خدا (ص) فرمود : هر که پیش از سلام کردن آغاز به سخن کند پاسخش را نگوئید ، و فرمود: پیش از سخن گفتن به سلام کردن آغاز گفتار کنید، و هر که پیش از سلام کردن آغاز سخن کرد پاسخش ندهید. اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴ صفحه ۴۵۹

رسول خدا (ص) فرمود : نزدیکترین مردم به خدا و رسولش کسى است که به سلام آغاز گفتار کند.  اصول کافى ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۵۹

حضرت باقر علیه السلام فرمود : سلمان رحمة اللَّه همیشه می گفت: سلام خدا را آشکار کنید زیرا سلام خدا به ستمکاران نمی رسد.
توضیح‏- فیض (ره) گوید : آشکارا کردن سلام به اینست که به هر کس برخورد کردید سلام کنید هر که‏ خواهد باشد، و معناى گفته سلمان اینست که به هر که برخورد کردید سلام کنید (و فکر نکنید که ممکن است برخى از مردم شایسته سلام نباشند) زیرا اگر سزاوار سلام نباشد مانند اینکه از ستمکاران باشد سلام خدا به او نرسد.  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴  صفحه ۴۵۹

حضرت باقر علیه السلام فرمود : بدرستى که خداى عزوجل دوست دارد آشکار کردن سلام را.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۰

حضرت صادق علیه السلام فرمود : بخیل کسى است که از سلام کردن بخل کند. اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴ صفحه ۴۶۰

ابن قداح گوید : حضرت صادق علیه السلام فرمود : هر گاه یکى از شماها سلام کند باید بلند سلام کند و نگوید : من سلام کردم و جواب مرا ندادند، زیرا شاید سلام کرده و آنها نشنیده ‏اند، چون یکى از شماها جواب سلام گوید : باید بلند جواب دهد و مسلمانى نگوید : که من سلام کردم و به من جواب ندادند، سپس فرمود: على علیه السلام همیشه می فرمود: خشم نکنید و کسى را هم به خشم نیاورید، سلام را آشکار گوئید و گفتارتان را خوش کنید، در شب نماز بخوانید آنگاهى که مردم در خوابند (مقصود نماز شب است) تا به سلامتى به بهشت روید، سپس این گفتار خداى عزوجل را براى مردم خواند: «السَّلامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ» (سوره حشر آیه ۲۳) (یعنى خدائى که سالم از هر گونه عیب و نقصى است و امان دهنده و نگهبان است، و منظور امام از استشهاد باین آیه اینست که سلام یکى از نامهاى خدا است).  اصول کافى ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۰

حضرت صادق علیه السلام فرمود : آنکه آغاز به سلام کند بخدا و رسولش نزدیک‏تر است.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۰

حسن بن منظر گوید: شنیدم حضرت صادق می فرمود : هر کس (را) بگوید : «السلام علیکم» ده‏ حسنه است، و هر که (را) بگوید: «السلام علیکم و رحمة اللَّه»
بیست حسنه است، و هر که (را) بگوید : «السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته»سى حسنه است.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۰ 

حضرت صادق علیه السلام فرمود: سه کس هستند که گرچه یک نفر باشند ولى در باره آنها به صیغه جمع (مانند صیغه شما در فارسى) جواب داده شود یکى در جایى که کسى عطسه زند که به او گفته شود:«یرحمکم اللَّه»(یعنى خدا به شما رحمت فرستد که در اینجا) اگر چه کسى دیگر با او نباشد (به صیغه جمع گفته شود) و دیگر مردى که به مرد دیگرى سلام کند که میگوید:«السلام علیکم»(یعنى درود بر شما) و دیگر مردى که براى مرد دیگرى دعا کند که میگوید:«عافاکم اللَّه»(یعنى خداوند شما را عافیت بخشد) که اگر چه یکى است ولى دیگرى با او هست (مقصود از آن دیگر فرشته‏ هاى نویسنده و نگهبانان و دیگر از ایشان که با انسان هستند میباشد چنانچه فیض و مجلسى رحمهم اللَّه فرموده ‏اند).  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۱

حضرت صادق علیه السلام میفرمود: سه کس سلام نکنند: کسى که همراه جنازه رود، و کسى که به نماز جمعه میرود، و در حمام. شرح‏ : – فیض (ره) گوید: زیرا که این اشخاص خاطرشان مشغول و به خود سرگرم هستند پس باکى بر آنها نیست اگر سلام نکنند.    اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۱

حضرت صادق (ع) علیه السلام فرمود: از فروتنى و تواضع این است که به هر که برخورد کردى سلام کنى.  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۱

حضرت باقر علیه السلام فرمود: امیرالمؤمنین علیه السلام به مردمى گذر کرد و بر آنها سلام کرد آنها در جواب گفتند:«علیک السلام و رحمة اللَّه و برکاته و مغفرته و رضوانه» پس امیرالمؤمنین علیه السلام بدانها فرمود: در باره ما از آنچه فرشتگان به پدرمان ابراهیم علیه السلام گفتند نگذرید، آنها گفتند:«رحمة اللَّه و برکاته علیکم أهل البیت»  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴  صفحه ۴۶۱

امام صادق علیه السلام فرمود : تکمیل تحیت (سلام گفتن و خوش آمد) براى شخصى که به سفر نرفته مصافحه (و دست دادن به او) است، و تکمیل آن در باره آنکه از سفر آمده معانقه (و در آغوش گرفتن و دست به گردن همدیگر انداختن) است.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏4، ص: ۴۶۲

حضرت صادق علیه السلام فرمود: کوچک بر بزرگ سلام کند، و رهگذر بر نشسته، و گروه اندک بر گروه بسیار سلام کنند.    اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۲

 حضرت صادق (ع)علیه السّلام : کمترها به بیشتران سلام کنند، و سواره به پیاده، و استر سوارها به الاغ‏ سوارها، و اسب سواران به استر سواران سلام کنند.  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴  صفحه ۴۶۲

حضرت صادق (ع) میفرمود : سواره بر پیاده و پیاده بر نشسته سلام کنند، و چون گروهى به گروه دیگر برخورند آنان که کمترند به بیشتران سلام کنند، و چون یک نفر به گروهى برخورد آن یک به آن گروه سلام کند.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴  صفحه ۴۶۳

حضرت صادق علیه السلام فرمود : سواره بر پیاده و ایستاده بر نشسته سلام کند.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۳

حضرت صادق علیه السلام فرموده : هر گاه مردمى در انجمنى باشند و مردم دیگرى وارد شوند آنها که تازه وارد شده ‏اند باید سلام کنند.  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴ صفحه ۴۶۳

حضرت صادق علیه السلام فرمود: هر گاه گروهى به جمعى بگذرند کافى است که یکى از آنها سلام کند، و چون بر جمعى سلام کردند کافى است که یکى از ایشان جواب دهد.  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴ صفحه ۴۶۳

 عبد الرحمن بن حجاج گوید : که (امام علیه السّلام) فرمود : چون یک تن از میان گروهى سلام کرد از دیگران کافى است.  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۳

حضرت صادق علیه السلام فرمود : چون یکى از میان مردمى سلام کرد از آنها کافى است، و چون یکى از آنها جواب داد از آنها بس است.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴  صفحه ۴۶۴

حضرت صادق علیه السلام فرمود : که رسول خدا (ص) به زنها سلام میکرد و آنها نیز جواب میدادند، و امیرالمؤمنین علیه السلام نیز سلام میکرد و خوش نداشت که به جوانهاى از زنها سلام کند، و میفرمود: می ‏ترسم آوازش مرا خوش آید، و زیادتر از آن اجرى که میجویم (گناه) بمن رسد.    اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴  صفحه ۴۶۴ ، حلیة المتقین صفحه ۲۳۸ { علامه مجلسی (ره) در شرح فرموده مولا علی (ع) { می ‏ترسم آوازش مرا خوش آید، و زیادتر از آن اجرى که میجویم (گناه) بمن رسد }  فرموده اند : امثال اینها را برای تعلیم دیگران می فرموده اند و خود از امثال اینها معصوم و منزه بوده اند }

حضرت باقر علیه السلام فرمود : مردى یهودى وارد شد بر رسول خدا (ص) و عایشه هم در حضور آن حضرت صلى اللَّه علیه و آله بود و گفت:«السام علیکم»
(یعنى مرگ بر شما، رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله در پاسخ فرمود:«علیکم» (یعنى بر شما) سپس دیگرى (از یهود) آمد و مانند همان گفت و
رسول خدا (ص) نیز مانند رفیقش به او پاسخ داد، پس سومى وارد شد و مانند آن گفت و رسول خدا (ص) همان طور که بدو نفر رفقایش جواب داده بود جواب او را گفت، پس عایشه خشمگین شد و گفت:«سام»و خشم و لعنت بر شما باد اى گروه یهود و اى برادران میمونها و خوکها، پس رسول خدا (ص) به عایشه فرمود:
اى عایشه اگر فحش به صورتى مجسم میشد هر آینه بد صورتى داشت، نرمش و مدارا بر هیچ چیز نهاده نشده جز اینکه آن چیز را آراسته است، و از هیچ چیز برداشته نشده جز اینکه آن را زشت ساخته عرضکرد: اى رسول خدا آیا نشنیدى که اینها گفتند:«السام علیکم»؟ فرمود: چرا، مگر تو نشنیدى آنچه من پاسخشان را دادم و گفتم:
«علیکم»؟ پس هر گاه مسلمانى به شما سلام کرد به او بگوئید:«سلام علیکم»و هر گاه کافرى بر شما سلام کرد در پاسخش بگوئید:«علیک»  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴ صفحه ۴۶۴

 حضرت صادق علیه السلام فرمود: امیرالمؤمنین علیه السلام فرموده : به أهل کتاب آغاز به سلام نکنید، و هر گاه به شما سلام کردند شما در جواب بگوئید:
«و علیکم»   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴ صفحه ۴۶۵

محمد بن مسلم از حضرت صادق علیه السلام حدیث کند که فرمود : هر گاه یهودى و نصرانى و مشرک بر تو سلام کردند بگو : «علیک»  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴  صفحه ۴۶۵

جابر از حضرت باقر علیه السلام حدیث کند که فرمود : ابوجهل بن هشام با گروهى از قریش نزد ابوطالب رفتند و گفتند: این برادرزاده ‏ات ما را آزار دهد و معبودهاى ما را هم بیازارد او را بخواه و دستورش بده از نکوهش معبودان ما خوددارى کند تا ما هم از نکوهش معبود او خوددارى کنیم، فرمود:پس ابوطالب نزد رسول خدا (ص) فرستاد و او را فرا خواند، همین که رسول خدا (ص) وارد شد در خانه جز مشرک کسى ندید پس فرمود:السَّلامُ عَلى‏ مَنِ اتَّبَعَ الْهُدى‏(یعنى سلام بر هر کسی که پیروى از حق کند) و نشست، ابو طالب، از آنچه مشرکین گفته بودند آگاهش ساخت، حضرت فرمود: آیا بجاى این پیشنهاد کلمه‏ اى نخواهند که بدان وسیله بر عرب آقائى کنند و بر گردن همه آنها سوار شوند؟ (کنایه از این است که همه را زیر فرمان خویش در آورند) ابوجهل گفت: چرا آن کلمه چیست؟ فرمود: بگوئید:«لا اله الا اللَّه‏» (همین که این کلام را شنیدند) انگشت‏هاى خود را در گوش نهاده و پا به فرار گذاردند و میگفتند: «ما در ملت پسین این را نشنیده ‏ایم و این نیست جز آورده تازه و نوین» پس خداى تعالى در باره گفتار ایشان از اول سوره: ص، وَ الْقُرْآنِ ذِی الذِّکْرِ تا آیه (۸) (یعنى تا آخر آیه): إِلَّا اخْتِلاقٌ نازل فرمود.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴ صفحه ۴۶۶

حضرت صادق علیه السلام فرمود: در جواب سلام یهودى و نصرانى میگوئى:«سلام».شرح‏- مجلسى (ره) گوید: یعنى بر ما یا بر مستحقش یا بر کسى که پیروى از حق کند.  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۴  صفحه ۴۶۶

عبد الرحمن بن حجاج گوید : به حضرت کاظم علیه السلام عرض کردم : بفرمائید که اگر من نیازمند یک‏ طبیب نصرانى شدم میتوانم بر او سلام کنم و در حقش دعا کنم؟ فرمود: آرى دعاى تو به او سودى نبخشد.    اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴ صفحه ۴۶۶

 ابو بصیر گوید : از حضرت صادق علیه السلام پرسیدند : از اینکه (اگر) مردى نیازى به گبر یا یهودى یا نصرانى داشت، یا اینکه یکى از آنها براى او کار میکند یا دهقان و از بزرگان سرزمین اوست، و این مرد در حاجت مهمى به او نامه می ‏نویسد آیا در آغاز نامه نام آن مرد کافر را بنویسد، و در نامه سلام به او بنویسد؟ و البته این کار را هم فقط به خاطر گذشتن کارش میکند؟ فرمود: اما اینکه نام او را در آغاز نامه بنویسى پس نکن (اجازه نمی دهم) ولى در نامه ‏ات سلام براى او بنویس زیرا رسول خدا (ص) نیز بسا که براى کسرى (پادشاه ایران) و قیصر (سلطان روم) نامه می ‏نوشت.    اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۴ صفحه  468


 أبوالصّباح گوید: از امام باقر علیه السلام در باره فرموده خداوند : فَإِذَا دَخَلْتُم بُیُوتًا فَسَلِّمُواْ عَلىَ أَنفُسِکُمْ  (و هنگامى که داخل خانه ‏ها گشتید بر خویشتن سلام نمائید-    نور ؛ ۶۱) پرسیدم ، فرمود : منظور این است که وقتى کسى وارد منزل خویشتن شود و سلام کند، (پاسخ) آن سلام را بر خود او برگردانند و این سلام بر نفس خودتان مس ‏باشد.   معانی الأخبار-ترجمه محمدى، ج‏لد ۱ صفحه ۳۶۵
 

عبد الرّحمن بن أبى عبد اللَّه گوید: امام صادق علیه السّلام در باره تفسیر فرموده خداوند: لَا تَدْخُلُواْ بُیُوتًا غَیرَْ بُیُوتِکُمْ حَتىَ‏ تَسْتَأْنِسُواْ وَ تُسَلِّمُواْ عَلىَ أَهْلِهَا (مبادا جز به خانه‏ هاى خودتان بدون اجازه داخل خانه‏ هائى شوید که با صاحبش اُنس ندارید، تا اجازه بگیرید و چون رخصت یافتید داخل شوید بر اهل آن خانه‏ ها سلام کنید- نور ؛ ۲۷) فرمود: منظور کندن کفش، و سلام کردن است.   معانی الأخبار-ترجمه محمدى، جلد ۱ صفحه ۳۶۶

عبد اللَّه هاشمى گوید : از حضرت صادق علیه السّلام در باره معنى سلام در نماز، پرسیدم فرمود : سلام نشانه امنیّت، و حلال گردیدن آنچه که در حال نماز حرام بود، می ‏باشد، عرض کردم : فدایت شوم این چگونه است ؟ فرمود : مردم در گذشته عادتشان بر این بود که اگر تازه واردى بر ایشان سلام می ‏داد خود را از گزند او آسوده می ‏دانستند، و چون ایشان پاسخ سلام وى را می ‏دادند، او نیز از زیان ایشان خود را آسوده می ‏دانست، اگر سلام نمی ‏کرد از او ایمن نبودند، و اگر ایشان نیز پاسخ سلام‏ کننده را نمی ‏دادند، او امنیّت نداشت، و این خوئى بود درعرب، پس سلام دادن نشانه بیرون آمدن از حال نماز و حلال گشتن سخن و ایمنى از انجام عملى است که نماز را باطل کند، و سلام نامى از أسماء خداى عزّوجلّ است و آن از نمازگزار بر دو فرشته خدا که موکّل اویند است. معانی الأخبار-ترجمه محمدى، جلد ۱ صفحه ۳۸۸

أبى ظبیان از ابن عبّاس نقل کرده که گفت: مقصود از دارالسّلام بهشت است، و اهل آن از هر جهت سالم هستند، یعنى از تمامى آسیبها، ناخوشیها، بیماریها، و رنجها به دور و سلامت هستند، از ضعف پیرى و مرگ و دگرگونى احوال که به زیان ایشان باشد، آسوده‏ اند، و آنان بزرگوارانى هستند که هرگز به خوارى دچار نگردند، بی ‏نیازانى که هرگز تهیدست و نیازمند نگردند، و خوشبختانى هستند که به نکبت و بدبختى دچار نمی ‏شوند، و مسرورانى که به‏ اندوه و غمّ مبتلا نگردند، و ایشان زندگانى هستند که هرگز مرگ به سراغشان نرود، و در کاخهایى از درّ و مرجان که درهایش به جاده‏ هاى عرش گشوده می ‏گردد مأواى دارند، در حالى که فرشتگان براى (تهنیت) آنان از هر در وارد شوند و (گویند) سلام و تحیّت بر شما باد که (در اطاعت خدا) بردبارى پیشه نمودید و سرانجام خوب منزلگاهى یافتید- رعد ۱۳: ۲۳)    علاء بن عبد الکریم گوید: شنیدم امام باقر علیه السّلام در تفسیر قول خداى عزّ و جلّ وَ اللَّهُ یَدْعُوا إِلى‏ دارِ السَّلامِ (و پروردگار است که (مردم را) به سوى سراى صلح دعوت می ‏کند- یونس  25) فرمود: «سلام» خداوند است و سرایش را که براى اولیاء خویش آفریده بهشت می ‏باشد.معانی الأخبار-ترجمه محمدى، ج‏لد صفحه ۳۸۹


 امام صادق علیه السلام فرمود: از تواضع است که در نشستن به پائین مجلس راضى باشى و به هر که برخورى سلام کنى و مجادله را ترک کنى، اگر چه حق با تو باشد، و دوست نداشته باشى که ترا به تقوى بستایند. اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۳ صفحه ۱۸۶

 امیرالمؤمنین صلوات اللَّه علیه فرمود : با ارحام خود بپیوندید اگر چه با سلام کردن باشد، که خداى تبارک و تعالى فرماید : وَ اتَّقُواْ اللَّهَ الَّذِى تَسَاءَلُونَ بِهِ وَ الْأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ کاَنَ عَلَیْکُمْ رَقِیبًا ، از خدائى که به نام وى درخواست کنید و نیز از بریدن خویشاوندیها پروا کنید که خدا مراقب شماست، سوره نساء آیه ۱»   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، جلد ۳  صفحه ۲۲۶

 امام صادق علیه السّلام فرمود: برخى از حقوق مسلمان بر برادرش اینست که چون او را دید سلامش کند و چون بیمار شود عیادتش نماید و چون غائب شود خیر خواهیش کند و چون عطسه کند دعایش کند (یرحمک اللَّه گوید) و چون بمیرد تشییعش کند.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۳ صفحه ۲۴۸

ابوعبیده گوید : من همکجاوه امام باقر علیه السّلام بودم و اول من سوار میشدم و سپس آن حضرت، چون قرار میگرفتیم حضرت به من سلام میکرد و مانند مردیکه رفیقش را بتازگى ندیده احوال پرسى و مصافحه میفرمود و هنگام پیاده شدن او پیش از من پیاده میشد، چون بر زمین قرار میگرفتیم سلام میکرد و مانند کسى که رفیقش را بتازگى ندیده احوال پرسى مینمود.من گفتم یا ابن رسول اللَّه شما کارى میکنى که هیچ کس از مردم نزد ما نمی کند و اگر یک بار هم بکند زیاد است؟ فرمود: مگر ثواب مصافحه را نمیدانى؟ دو مؤمن بهم بر میخورند و یکى به دیگرى دست می دهد، پس همواره گناهان آن دو می ریزد، چنان که برگ از درخت می ریزد، و خدا به آنها توجه میفرماید تا از یک دیگر جدا شوند.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۳  صفحه ۲۵۹

 امام باقر علیه السّلام فرمود : رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله فرمود: چون یکى از شما برادرش را ملاقات کند باید به او سلام کند و دست بدهد، زیرا خداى عزوجل فرشتگان را بدین عمل گرامى داشته ، پس شما هم کار فرشته را بکنید.  اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۳  صفحه ۲۶۱

 رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله فرمود: چون به یکدیگر برخوردید با سلام کردن و مصافحه برخورید ، و چون از یک دیگر جدا شوید با آمرزش خواهى جدا شوید.   اصول کافى-ترجمه مصطفوى، ج‏لد ۳ صفحه ۲۶۲ ، حلیة المتقین صفحه ۲۳۷  


در کتاب شریف مکارم اخلاق جلد ۱ صفحه ۲۳ در قسمت حالات حضرت رسول (ص) آمده است که ایشان همواره ابتدا به سلام میکردند.   

انس گوید : پیغمبر (ص) به کودکانی گذشت و به ایشان سلام کرد ، و به آنها خوراکی پخش کرد، از اسماء بنت یزید : پیغمبر (ص) به جمعی از زنان گذشت و به ایشان سلام کرد.   مکارم اخلاق جلد ۱ صفحه ۳۱


در این قسمت روایاتی را که نهی از سلام کردن به افرادی را دارد می آوریم  و توضیح کلی این روایات از زبان علامه مجلسی (رضوان الله تعالی علیه )

در بعضی از اخبار وارد شده است که چند کسند که بر ایشان سلام نمی باید کرد : جهود و گبر و ترسا و بت پرست و کسیکه در بیت الخلاء باشد و کسی که بر سر خوان شراب نشسته باشد و بر شاعریکه به زنان محصنه عفیفه فحش گوید و بر جماعتیکه خوش طبعی ایشان دشنام مادر است و بر کسیکه نرد یا شطرنج یا سایر انواع قمار بازی کند و بر کسی که عود یا طنبور نوازد و مردیکه با او عمل لواطه میکنند و کسیکه در اثنای نماز باشد و کسیکه سود خورد و فاسقی که علانیه فسق کند و پروا نکند و در روایت صحیح وارد شده است که سلام کردن بر کسیکه شطرنج بازی کند گناه کبیره است و همچنین نهی وارد شده است از سلام کردن بر کسیکه شراب خورد و دور نیست که اکثر اینها محمول باشد بر آنکه سلام کردن بر اینها فضیلت بسیار ندارد یا برای آنکه از روی مهربانی و محبت و راضی بودن به گناه ایشان سلام بر ایشان نباید کرد زیرا که اخبار بسیار وارده شده است که بر همه کس سلام کردن خوب است.   حلیة المتقین صفحه ۲۳۷ الی ۲۳۸

امام باقر علیه السّلام فرمود : سلام نکنید بر یهودى و نه بر نصرانى و نه بر آتش پرست و نه بر بت پرستان و نه بر سر سفره شراب نشینان و نه بر شطرنج باز و نردباز و نه بر کسى که با او عمل لواط انجام می دهند و نه بر شاعرى که زنهاى پاکدامن را متهم می ‏سازند و نه بر نمازگزار و این بخاطر آن است که نمی ‏تواند پاسخ سلام را بگوید زیرا سلام دادن از سلام دهنده مستحب است و پاسخش بر نماز گذار واجب و سلام نکنید به رباخوار و نه بر کسى که بر قضاى حاجت نشسته و به بر آنکه در حمام است و نه بر کسى که آشکارا گناه میکند.خصال-ترجمه فهرى، ج‏لد ۲ صفحه ۵۷۱

 امیرالمؤمنین (ع) فرمود ، رسول خدا قدغن فرمود که بر چهار کس سلام نشود : بر میخواره‏ در حال مستى و بر مجسمه ساز و بر آنکه نرد می ‏بازد و بر آنکه به بازى (چهارده) مشغول است و من براى شما پنجمین کس را می ‏افزایم شما را نهى میکنم از سلام کردن بر شطرنج بازان.خصال-ترجمه فهرى، ج‏لد ۱ صفحه ۲۶۱

اصبغ بن نباتة گوید : شنیدم از امیرالمؤمنین که می فرمود: شش کس را نشاید سلام داد و شش کس را نشاید که امام جماعت گردند و شش عمل در این امت از اخلاق قوم لوط است اما آنان که سلام بر آنان نشاند.
۱- یهودى و نصارى.
۲- نرد و شطرنج بازان.
۳- میگساران.
۴- تار و تنبور زنان.
۵- کسانى که شوخیه اشان فحش بر مادر یک دیگر است.
۶- شاعران و اما آنان که امامت جماعت را نشایند زنا زاده و مرتد و عربى که پس از هجرت به شهر اسلام دوباره بیابان ‏نشین گردد و میخواره و کسى که حد شرعى بر او جارى شده باشد و کسى که ختنه نشده باشد.
و اما کارهائى که از اخلاق قوم لوط است بازى جلاهق و سنگریزه بانگشتان پرتاب نمودن و علک جویدن و از روى تکبر دامن بر زمین کشیدن و بند قبا و دکمه پیراهن باز گذاشتن. (شرح:)۱- جلاهق یک نوع بازى است که گلوله از گل و مانند آن بسازند و بر یک دیگر پرتاب کنند ۲- هر چیزى که جویده شود و از هم نپاشد آن را علک گویند مانند سقز و مصطکى و کندر و آدامس. خصال-ترجمه فهرى، جلد ‏1، صفحه ۳۶۸

 رسول خدا (ص) فرمود : هر که پیش از سلام دادن شروع به سخن کند پاسخش ندهید و فرمود : هیچ کس را تا سلام نداده به خوردن غذا دعوت مکن. خصال-ترجمه فهرى، جلد ‏1، صفحه ۲۳ ، حلیة المتقین صفحه ۲۳۶

 امام صادق (ع) فرمود: بر سه کس نباید سلام کرد آن را که به دنبال جنازه است و آن را که به نماز جمعه می رود و آن را که در حمام است.خصال-ترجمه فهرى، جلد ‏1، صفحه ۱۰۴ ، حلیة المتقین صفحه ۲۳۷  در کتاب حلیة المتقین علامه مجلسی ره فرموده اند : مورد آخر را حمل کرده اند بر صورتیکه لنگ نبسته باشد.

خصال: بسندش تا امام صادق (ع) که بر سه کس سلام نشود: آنکه با جنازه رود و آنکه بجمعه رود و آنکه در حمام است. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

همان: بسندش تا رسول خدا (ص) که نهى کرد از سلام بر چهار تا بر کسى که در حال مستى است، و بر مجسمه ‏ساز، و بر نردباز و بر آنکه با اربعة عشر بازى کند- و على (ع) افزود: و بر شطرنج ‏باز (به اربعه عشر بازى کودکانست و گاهى با آن قمار کنند بر صفحه‏ اى چون روى زمین جدولى نقش کنند و بر تقاطع خطوط ریگى نهند و بسا که هشت خط باشد و شش ریگ که هر طرفى سه ریگ دارد بنام سه در و سه پر و گاهى ۱۶ خط کشند با ۱۴ ریگ که هر طرف را هفت ریگ باشد … از پاورقى ص ۸).  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

 همان: بسندش تا امام صادق (ع) از پدرانش که بر شش کس سلام نشود: یهودى،گبر، ترسا، مردیکه بر سر خلاء است و یا بر سر سفره میخوارى، و بر شاعرى که زنان پارسا را به زنا متهم کند، و بر آنان که بدشنام بر مادران خوش باشند. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

 همان: بسندش تا على (ع) که شش کسند که سلام بر آنها نشاید : یهود، ترسا، و نرد و شطرنج‏ باز، و میخواران و تار و طنبورزنان و آنان که بدشنام بر مادران خوشند، و شاعران.سرائر: مانندش را آورده.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۹  

 بسندش از امام باقر (ع) که نهى کرده از سلام بر آنچه در دو حدیث گذشته آمده (و بر آنها افزوده بت ‏پرستان و مخنث را و آنکه در نماز است براى اینکه نتواند جواب گفت زیرا سلام ابتدائى مستحب است و جوابش واجب است و بر رباخوار و متجاهر بفسق. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۹

 فقه الرضا: سلام مکن به میخوار اگر بر او گذشتى و اگرت سلام کرد جوابش بده بشب بخیر و صبح بخیر و سلام بر شطرنج‏ باز کفر است. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

 سرائر: بسندى از امام ششم (ع) که فرمود: سلام بر شطرنج‏ باز گناه است و کبیره هلاکت بار، و شطرنج‏ باز و تماشاگر او و سلام بر او در حال بازى گناه برابر دارند- (۴) گویم: تمام حدیث در باب قمار است. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

تا على (ع) که میفرمود: ششند که نشاید بدانها سلام کرد و ششند که نشاید امام شوند و شش کار در این امت از اخلاق قوم لوطند، اما شش اول: یهود و ترسا، و نرد و شطرنج باز، و میخوار، و تار و طنبورنواز، و آنان که به دشنام بر مادرها خوشند، و شاعران و اما آن شش دوم مردم: زنازاده، و مرتد، و بیابان‏نشینى پس از هجرت، و میخوار، و آنکه حد شرعى خورده، و دول نبریده، و آن شش که از اخلاق قوم لوطند تلنگر زنى، و سنگ پرانى و جویدن کالوک، و دامن کشانى از روى تکبر، و باز گذاشتن از ار از روى قباء و پیراهن.سرائر: بسندى مانندش را آورده ولى قباء و پیراهن در آن نیست.    بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۲۱۹

خصال: تا امیر مؤمنان (ع) که پیغمبر (ص) نهى کرد از سلام بر چهار تا: بر مست تا در مستى است، و بر کسى که مجسمه سازد، و بر کسى که نرد بازد و بر کسى که با اربعه عشر بازى کند و من پنجمى براتان افزایم و شما را نهى کنم از سلام بر شطرنج‏ باز.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۲۳۱

 همان: بسندش تا رسول خدا (ص) که فرمود: به اهل کتاب سلام نکنید و اگر به شما سلام کردند بگوئید : علیکم. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۹


در حدیث معتبر نقل شده است که پیغمبر اکرم (ص) اصحاب خود را به هفت خصلت امر فرمود که یکی از آنها به هرکس سلام کردن است.  حلیة المتقین صفحه ۲۳۶

از حضرت صادق (ع) از جمله تواضع و شکستگی آن است که با هرکه برخوری سلام بکنی.  حلیة المتقین صفحه ۲۳۶

حضرت رسول (ص) فرمودند : بخیل ترین مردم کسی است که به سلام کردن بخل کند. حلیة المتقین صفحه ۲۳۶

حضرت رسول (ص) : هرکه به ده نفر از مسلمانان برخورد و برایشان سلام کند ثواب یک بنده آزاد کردن در نامه عملش نوشته شود. حلیة المتقین صفحه ۲۳۶

حضرت صادق (ع) : هر مومنی که به جماعتی از مومنان سلام کند ملائکه در جواب سلام او می گویند سلام علیک و رحمة الله و برکاتة ابداً. حلیة المتقین صفحه ۲۳۷

حضرت صادق (ع) : چون کسی جواب سلام گوید بلند گوید که آن سلام کننده نگوید که سلام کردم و جواب سلام من نگفتند. حلیة المتقین صفحه ۲۳۷

حضرت صادق (ع) : هرکه السلام علیکم بگوید ده حسنه برای او باشد و اگر سلام علیکم و رحمة الله و برکاته بگوید سی حسنه برای او باشد و در حدیث دیگری فرمود که سه کسند که بصغه جمع با ایشان سخن می باید گفت هر چند تنها باشند : کسیکه عطسه کند می گوئی یرحمکم الله هر چند دیگری با او نباشد و کسیکه سلام بر کسی کند می گوید السلام علیکم و کسی که کسی را دعا کند میگوید عافاکم الله هرچند یکی باشد زیرا که با اینها ملائکه میباشند و در قصد مومنان را هم داخل میتواند کرد.  حلیة المتقین صفحه ۲۳۷

حضرت امیرالمومنین (ع) کسی که داخل خانه شود بر اهل خانه سلام کند و اگر اهل نداشته باشد و خانه خالی باشد بگوید السلام علینا من ربنا.  حلیة المتقین صفحه ۲۳۷

حضرت محمد (ص) : کسیکه داخل خانه خود شود سلام بکند که سبب برکت میشود و ملائکه اُنس می گیرند در آن خانه. حلیة المتقین صفحه ۲۳۷

بدانکه از جمله سلامها سلام رخصت است که چون خواهند که داخل خانه کسی شوند پیشتر سنت است که در بیرون خانه سه مرتبه سلام کنند اگر جواب سلام بشنوند داخل شوند و اگر نه بر گردند و جواب این سلام واجب نیست و از حضرت صادق (ع) منقول است که رخصت طلبیدن سه مرتبه است در اولی مرتبه میشنوند و در مرتبه دوم حذر میکنند و در مرتبه سوم اگر خواهند رخصت می دهند و اگر نمی خواهند ساکت می شوند که او برگردد و حق تعالی فرموده است که داخل مشوید در خانه غیر خانه های خود تا استیناس بکنید و سلام بر اهلش بکنید و حضرت صادق (ع) فرمود استیناس کفش بر زمین زدن و سلام کردن است که ایشان خبر دار شوند. حلیة المتقین صفحه ۲۳۸ الی ۲۳۹

حضرت رسول (ص) : از علامت تواضع و فروتنی آن است که آدمی به هرکه رسد سلام کند.  حلیة المتقین صفحه ۲۴۲

 در باب مکارم پیغمبر (ص) به سند بسیارى گذشت که فرموده : پنج کار را تا بمیرم وانگذارم : خوراک بر روى زمین پست با بنده ‏ها، سوارشدنم بر الاغى که جل بر او است و بدست خود گوسفند را دوشیدن، و جامه پشمینه پوشیدن، و سلام کردن به کودکان، تا روشى شود پس از من.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۱ صفحه ۸۸

اختصاص : به سندش تا رسول خدا (ص) که مسلمان را بر مسلمان شش حق است: سلام در برخورد با او، و عافیت گفتن نزد عطسه او، و عیادت در بیمارى او، و پذیرش دعوت او، و حضور در وفات او، و دوست دارد برایش هر چه براى خودش دوست دارد و در پشت سر خیرخواه او باشد.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۱ صفحه ۱۴۸

از عبدالعظیم حسنی رضی ا… عنه روایت شده که حضرت رضا (ع) فرمود : ای عبدالعظیم سلام مرا به دوستانم برسان و به آنان بگو راهی برای شیطان در خود باز نگذارند و او را به خود راه ندهند و به دوستان من امر کن که در سخن راستگو باشند و اداء امانت کنند و سکوت نمایند و جدال بی مورد و بی جهت را ترک گویند و به یکدیگر رو آورند و به دیدار یکدیگر بروند زیرا این کار وسیله تقرب و نزدیک شدن به من است و خود را به طعن زدن بر یکدیگر و تولید اختلاف مشغول نکنند ، زیرا من سوگند یاد کرده و بر خود لازم نموده ام که هرکس چنین کند و یکی از دوستان مرا خشمناک سازد از خدا بخواهم او را در دنیا به سخت ترین عذابها معذب گرداند و در آخرت از زیانکاران باشد.  انوارالبهیه ( شیخ عباس قمی ره ) صفحه ۲۳۸

امالى صدوق: به سندش تا رسول خدا (ص) که مسلمان را بر مسلمان شش خصلت خوب است : سلام در برخورد با او، پذیرش از دعوت او، عافیت باش گفتن در عطسه او، و عیادت در بیماریش، و حضور بر سر مرده ‏اش، و اینکه بخواهد برایش هر چه براى خود میخواهد.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۱ صفحه ۱۵۱

کافى : به سندش تا امام ششم (ع) فرمود: از حق مسلمان بر برادر مسلمانش اینکه چون به او برخورد سلامش کند و او را در بیماریش عیادت کند، و در غیبت او خیرخواه او باشد و چون عطسه زند به او عافیت باش گوید ، و بپذیرد از او چون دعوتش کند، و بدنبال جنازه ‏اش باشد چون بمیرد.
بیان (شرحى از کتب لغت در معنى تسمیت عطسه ‏کننده آورده که در ضمن تفسیر بدعاى خیر شده و بتفسیر از نهایه دعا براى اینکه ژست خوبى یابد چون عطسه ژست او را زشت کرده و بقولى دعا براى پایدارى بطاعت خداست و تفسیر آن به (عافیت باشد) شامل همه این معانى می ‏شود مترجم). (۲) و پذیرش دعوت: در دعوت مهمانى یا هر چه چنانچه پیغمبر (ص) فرمود: اگر به پاچه ‏اى دعوت شوم بپذیرم، یا مقصود اینست که چون او بخواند پاسخ دهد.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۱ صفحه ۱۵۹

 بسندش تا امام باقر (ع) که یکى از فرشته ‏ها بدر خانه ‏اى گذر کرد که مردى در آن ایستاده بود و به او گفت اى بنده خدا چه تو را بر در این خانه واداشته؟ فرمود: در پاسخ گفت: برادرى در آن دارم که میخواهم به او سلام دهم، آن فرشته گفت: خویشاوند نزدیک تو است یا حاجتى به او دارى؟ گفت: نه این و نه آن جز برادرى در مسلمانى و احترام آن که از او وارسى کنم و بر او سلام دهم در راه خدا پروردگار جهانیان پس فرشته گفت: راستش من فرستاده خدایم بسوى تو و او است که بتو سلام میرساند و میفرماید: همانا مرا خواستى و از من وارسیدى و من بهشت را بر تو واجب میدارم و از خشمم تو را معاف کردم و از دوزخ تو را پناه دادم. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۱ صفحه ۲۲۷

معانى الاخبار: بسندش تا امام صادق از پدرانش (ع) که از تواضع است که کسى به فرود مجلس خوش باشد، و به هر که برخورد سلام کند و ستیزه نکند در گفتگو و گرچه بحق گوید، و نخواهد که او را به تقوى بستایند.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۲ صفحه ۸۰

الدره الباهره: امام صادق (ع) فرمود: تواضع اینست که در مجلس پائین ‏تر از مقام بنشینى، و به هر که رسیدى سلام کنى، و ستیزه در گفتار را وانهى گرچه بر حق باشى، و سره خوبى تواضع است.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۲ صفحه ۸۳

 قرب الاسناد: بسندش تا رسول خدا که فرمانشان داد به هفت : عیادت بیماران، و تشییع جنازه مردگان و انجام سوگندان، و خیر باش عطسه زنان و یارى ستمدیدگان، و فاش گفتن سلام، و پذیرش دعوت گویم .  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۵

رسول خدا (ص) : در بهشت غرفه‏ هایی است که از بیرونش درونش پیداست و  از درونش هم بیرونش پیداست که از امتم در آنها نشیند هر که شیرین گوید، و اطعام کند و فاش سلام کند و در شب که مردم خوابند نماز کند، سپس فرمود: فاش کردن سلام اینکه دریغش ندارد بر هیچ مسلمانى.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۵

تفسیر قمى: در تفسیر (آیه ۶۱ النور) چون در خانه ‏ها در آئید سلام دهید بر خود امام پنجم (ع) فرمود: چون کسى از شماها به خانه در آید اگر در آن کسى باشد بر آنها درود گوید و گر نه بگوید: درود بر ما از پروردگار ما، و خدا فرماید: تحیتى از خدا با برکت و خوب  گویم : و در روایتى است که گفته شده چون کسى در خانه ‏اى در آید و کسى نباشد گوید:درود بر شما و رحمت خدا، بقصد دو فرشته که گواه بر او و همراه اویند. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۵

خصال: بسندش تا امام ششم (ع) فرمود: از تواضع است که سلام کنى به هر که بر خورى.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۵

مجالس مفید: از پیغمبر (ص) که به انس فرمود : سلام کن به هر که بر خورى تا خدا بیفزاید بر حسناتت، و سلام کن در خانه خودت تا خدا افزاید در برکت تو.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۵

خصال : بسندش تا رسول خدا (ص) که فرمود: هر که سخن گوید بی سلام به او پاسخ‏ ندهید، و فرمود: کسى را بر خوراکت دعوت نکن تا سلام کند.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۵

همان: بسندش تا رسول خدا (ص) که بهتر شما آنکه خوراک دهد، و فاش سلام کند و شب که مردم خوابند نماز کند.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۶

خصال: بسندش تا انس که یک روز رسول خدا (ص) فرمود: اى انس وضو را کامل کن تا چون ابر بر صراط گذر کنى سلام را فاش کن تا خیر خانه ‏ات فزون شود، بسیار صدقه نهانى بده که خشم خدا عزوجل را خاموش کند.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۶

 همان: بسندش تا امام ششم (ع) فرمود: چه کسى تعهد کند برایم چهار را در برابر چهار خانه در بهشت: آنکه انفاق کند بی ‏ترس از فقر، و انصاف دهد به مردم از طرف خودش و سلام را در جهان فاش سازد، و مجادله را وانهد و گرچه حق با او باشد.     بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۶

 همان: در اربعمائه که امیر مؤمنان فرمود : چون کسى از شما بخانه خود در آید به خاندانش سلام دهد ، گوید: درود بر شما و اگر ندارد باید بگوید: درود بر ما از پروردگار ما، و فرمود (ع) چون برادرت بتو گوید: تحیت خدا تو را باد به سلام تو بگو: تحیت خدا تو را باد بسلام و تو را برد بدار مقام.    بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۶

 امالى طوسى: بسندش تا رسول خدا (ص) که وامانده ‏تر مردم آنکه از دعاء واماند و بخیل ‏ترشان آنکه از سلام بخل کند.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۶

همان: از رسول خدا که هر که بده مسلمان برخورد و بدانها سلام کند خدا ثواب آزاد کردن بنده ‏اى بر او نویسد.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۶

 همان: بسندش تا رسول خدا (ص) که فرمود: چون بهم برخورید با سلام و مصافحه باشد و چون از هم جدا شوید با استغفار باشد. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۶

 همان: در سندى از سلمان که به جابر و اشعث گفت : چه بهتر است از سلام که خوشامد اهل بهشت است. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۶

 همان: بسندى تا پیغمبر (ص) که فرمود: که مسلمان بر برادر مسلمان خود شش نیکى دارد: سلامش دهد خوش برخورد، عیادتش کند چون بیمار شود و بخیرش گوید چون عطسه زند، و بر سر جنازه ‏اش آید چون بمیرد، و پذیرایش گردد چون دعوتش کند، و بخواهد براش آنچه براى خود خواهد، و نخواهد براش آنچه براى خود نخواهد.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۶

 معانى الاخبار: بسندش تا ابى صباح گفت: از امام پنجم از تفسیر آیه ۶۱ سوره النور: چون بخانه‏ هاتان در آئید بر خود سلام کنید- تا آخر پرسیدم فرمود: آن سلام بر خاندانست که جوابش دهند و سلام بر خودش باشد. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۷ 

  همان: بسندش تا امام ششم (ع) که فرمود: بخیل آنکه از سلام مضایقه کند. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۷ 

 کشف الغمه : بسندى تا اسحاق بن عمار که نزد امام ششم (ع) رفتم و در مسجد کوفه به یاران خود سلام نمی کردم طبق تقیه که بر ما سخت بود و آن حضرت بمن فرمود: اى اسحق این جفاگرى را به برادرانت از کى پدید آوردى که بدانها گذرى و سلام ندهى؟ گفتم براى تقیه که دچارم فرمود: سلام نکردن تقیه نیست، تقیه فاش کردن رازها است راستش چون مؤمن بمؤمنان گذرد و بر آنها سلام کند فرشته‏ ها به او جواب دهند سلام بر تو با رحمت و برکت خدا همیشه. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۷ 

 معانى الاخبار: به سندش تا امام ششم (ع) از پدرانش که فرمود: از تواضع است که کسى پسند در پائین مجلس نشیند و به هر که رسد سلام کند و جدال را وانهد گرچه حق گوید و نخواهد که او را به تقوى بستایند. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۷ 

 تفسیر قمى: که چون یاران رسول خدا نزدش می ‏آمدند به او میگفتند صبح خوشت یا شبت خوش و این درود جاهلیت بود و خدا (در سوره المجادله آیه ۹) فرو فرستاد و چون نزدت آیند درودى بتو گویند که خدا بتو نگفته و رسول خدا (ص) به آنها فرمود: خدا عوضى بهتر بما داده که درود اهل بهشت است و آن السلام علیکم است. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۷ 

 علل: بسندش تا وهب که چون خدا فرشته‏ ها را به سجده بر آدم واداشت و ابلیس سجده نکرد پروردگار عزوجل به او فرمود : از آن در آ که تو رانده ‏اى و بر تو است لعنتم تا روز جزا، و به آدم فرمود: برو نزد این گروه فرشته‏ ها و به آنها بگو السلام علیکم و رحمه الله و برکاته و چون بازگشت نزد پروردگارش خدا تبارک و تعالى باو فرمود: اینست خوشامدگوئى تو و فرزندانت پس از تو در میان خودشان تا روز قیامت. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۷ 

معانى الاخبار: بسندش تا رسول خدا (ص) که غرار در نماز و سلام نیست و غرار در سلام اینست که در جواب سلام علیک گوید و علیک و نگوید علیکم السلام و بد است تجاوز از حد در جواب چنانچه کمبود بد است براى اینکه امام صادق (ع) بمردى سلام کرد و آن مرد در جواب گفت: و علیکم السلام و رحمه الله و برکاته و مغفرته و رضوانه آن حضرت فرمود: در جواب از گفته فرشته ‏ها به پدر ما ابراهیم در نگذرید که گفتند رَحْمَتُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ عَلَیْکُمْ أَهْلَ الْبَیْتِ إِنَّهُ حَمِیدٌ مَجِیدٌ.{ هود ۷۳ }بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۷ 

خصال بسندش تا امام ششم (ع) که به سه کس با لفظ جمع دعاء شود گرچه تنها باشند : مردیکه عطسه زند به او گویند:
یرحمکم الله‏، و مردیکه سلام کند و جواب دهد السلام علیکم‏ ، و مردیکه بمردى دعاء کند گوید:عافاکم الله‏.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

 مکارم: ساباطى از امام ششم (ع) پرسید زنها که به مجلس مردها در آیند چه گویند فرمود: زن گوید : علیکم السلام‏ و مرد گوید : السلام علیکم.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

علل: بسندى تا رسول خدا (ص) که چون یکى از شما به خانه ‏اش در آید سلام گوید که برکت فرود آید و فرشته‏ ها همدم شوند.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

 امالى طوسى: بسندش تا رسول خدا (ص) که فرمود: سواره بر پیاده سلام کند، و یکى که از میان جمعى سلام کند از طرف همه کافى است.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

 تفسیر قمى و چون خوشامدى گفته شدید بهترش را پاسخ گوئید یا همان را رد کنید که خدا بر هر چه حسابگر است فرمود: سلام باشد یا هر نیکى دیگر. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

 قرب الاسناد : به سندى از امام پنجم (ع) که فرمود: چون به مسجد در آئى و مردم در نمازند به آنها سلام مکن و بر پیغمبر سلام بگو و بنمازت رو کن و چون بر مردمى درآئى که در گفتگویند بر آنها سلام کن. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

همان: بسندى تا امام باقر (ع) که على (ع) بد می ‏داشت رد سلام را در حال خطبه خواندن امام (در نماز جمعه).بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

همان: بسندى از سعدان بن مسلم که در اتاق میانى حمام بودم و امام کاظم (ع) در نوره وارد شد و گفت: السلام علیکم و من جواب دادم و عقب رفتم و آن حضرت بدان اتاق که حوض داشت وارد شد و من غسل کردم و بیرون شدم. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۸ 

 قرب الاسناد: بسندش تا پیغمبر (ص) فرمود چون کسى که از مجلس خود بپاخیزد که برود به برادرانش سلام وداع کند تا اگر در کار خوبى اندر شوند شریکشان باشد و اگر در بدى و باطلى بر خودشان باشد نه او. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۹

 امالى صدوق: بسندش تا رسول خدا (ص) فرمود : پنجند که تا مردن از دست ننهم همخورى با بنده‏ ها بر روى زمین و سوار شدن بر الاغ پالان شده، و دوشیدن بز با دستم، و پوشیدن پشمینه، و سلام بر کودکان تا سنت گردند پس از من- بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۹

 روضه الواعظین : گفتند: چون کسى بر فرمانبر پرهیزکارى سلام کند یعنى خدایت گرامی ‏داردت و بر فرمانبرى پایدارت کند، و چون بر گنهکار باشد یعنى خدا بر تو آگاه است. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۹

 و رسول خدا (ص) فرمود: سلام نام خداست آن را فاش گوئید میان خود، راستش چون مسلمانى بر مردمى گذرد و بر آنها سلام دهد اگر جوابش ندهند کسى که بهتر و خوبتر است از آنها جوابش دهد. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۹

 و روایت است که یهود آمدند نزد پیغمبر (ص) و گفتند سام بر تو و سام بزبان آنها مرگ است و رسول خدا (ص) فرمود بر شما باد و خداى تعالى (آیه ۸ سوره المجادله) را نازل کرد:چونت آیند درودت گویند بدان چه خدا بدان درودت نگوید. تا آخر.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۹

 محاسن: و صله رحم کنید، و نماز بخوانید با اینکه مردم در خوابند، و اطعام کنید، و خوش گوئید تا بسلامت به بهشت روید.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۹

 همان: بسندش تا امام پنجم که راستش خدا دوست دارد اطعام طعام و افشاء سلام را.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰ 

 تفسیر عیاشى (مضمون آن با اندک اختلافى از امام صادق (ع) گذشت گفتند) و حسن بن محمد مانندش را روایت کرده جز اینکه گفته: فرشته‏ ها به پدر ما گفتند.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

 سرائر: بسندى تا امام ششم (ع) فرمود: چون یهودى و ترسا و بت ‏پرست به تو سلام کردند بگو علیک.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

جامع الاخبار: امام ششم (ع) فرمود: آنکه اول سلام کند اولى است بخدا و رسولش.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

 از على (ع) که سلام هفتاد حسنه دارد که شصت و نه از آن سلام کن و یکى از آن جوابگو است.    بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

 امام ششم (ع) فرمود: از تواضع است که به هر که بر خورى سلام کنى.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

امام ششم (ع) فرمود: هر که گفت:سلام علیکم و رحمه الله‏ آن بیست حسنه است.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

رسول خدا (ص) فرمود: چون کسى از مجلس بپا خیزد سلام وداع بدانها گوید  و فرمود سلام را فاش کنید تا سالم مانید  و فرمود: از اسباب آمرزش سلام گفتن و خوب گفتن است.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

 از امام صادق (ع) که چون بمنزلت در آئى بگو بسم الله و بالله و بر خاندانت سلام کن و اگر کسى در آن نیست بگو: بسم الله و سلام بر رسول خدا (ص) و خاندانش و سلام بر ما و بندگان خوبش، چون چنین گوئى شیطان از خانه‏ ات گریزد و از آن حضرت که فرمود: مرد سلام کند چون به خانواده ‏اش وارد شود و در ورود کفش بزمین زند سرفه کند تا ورود خود را به آنها اعلام کند که چیزى در آنها نبیند.    بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

 امام صادق (ع) فرمود: سلام خوش باش ملت ما و امان ذمه ماست،  و فرمود: سلام بر سواره است براى پیاده و بر ایستاده است براى نشسته، (۱۸) و فرمود: سلام پیش از گفتار است.         بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰

نوادر راوندى: بسندى تا پیغمبر (ص) که فرمود: بخیل ‏تر مردم آنکه از سلام دریغ کند، و بخشنده ‏تر مردم که در راه خدا جان و مال نثار کند. و بهمین سند است که رسول خدا (ص) فرمود : مردم خیبر میخواهند شما را دیدار کنند بدانها سلام نکنید، گفتند: یا رسول الله اگر بما سلام گفتند چه جواب گوئیم؟ فرمود:
بگوئید: و علیکم.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰ 

 عده الداعى : از پیغمبر (ص) که فرمود: بخیل ‏تر مردم آنکه از سلام دریغ کند،  و فرمود: بخیل ‏تر مردم آنکه به مسلمانى گذرد و بر او سلام نکند.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰ 

 کتاب الامامه و التبصره: بسندش تا رسول خدا (ص) که سواره سزاوارتر است به سلام کردن. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰ 

کتاب الغایات : رسول خدا (ص) فرمود : به شما خبر ندهم از بهترین اخلاق اهل دنیا و دیگر سرا گفتند: چرا یا رسول الله فرمود: فاش کردن سلام در همه جهان.  و بسندى تا رسول خدا (ص) که اولاى مردم بخدا و رسولش آنکه آغاز بسلام کند.  و از آنست از على (ع) که بهتر حسنه عیادت بیمار است و دعاء کردن در جواب عطسه.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰ 

 المجازات النبویه: پیغمبر (ص) به مردى که نزدش آمد و گفت : سلام بر تو اى پیغمبر خدا فرمود: و بر تو باد رحمت خدا، و آنگاه دیگرى آمد و گفت: سلام بر تو اى پیغمبر خدا و رحمت خدا و آن حضرت جواب داد و بر تو باد رحمت و برکات خدا و آنگاه دیگرى آمد و گفت:سلام بر تو اى پیغمبر خدا و رحمت خدا و آن حضرت جواب داد و بر تو باد رحمت و برکات خدا و آنگاه دیگرى آمد و گفت: سلام بر تو اى پیغمبر خدا و رحمت و برکاتش و آن حضرت جواب گفت: و بر تو، به آن حضرت گفته شد چرا به او جوابى ندادى که بدو تاى پیش دادى؟ فرمود: او نه صیغه سلام را بر آورد، و جاى افزودن نماند  (در اینجا بیانى ادبى از کتاب نامبرده آورده که ترجمه ‏اش سود عمومى ندارد).بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰ 

 

 معانى الاخبار: بسندش تا عبد الرحمن که از امام ششم پرسیدم از قول خدا عزوجل آیه ۲۶ النور که به خانه ‏اى نروید تا انس گیرید و سلام کنید بر اهلش فرمود: انس گرفتن به پا کوفتن و سلام کردنست.تفسیر قمى: مانندش را آورده.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۲

 و على بن ابراهیم در تفسیر آیه ۶۱ النور گفته: سلام بر اهل خانه است و جواب آنها به تو که در حکم سلام بر خود است سپس رخصت داده که فرموده: باکى بر شما نیست که در آئید در خانه ‏اى که ساکنى ندارد و در آن کالائى دارید امام صادق (ع) فرمود : مقصود حمامها و کاروانسراها و آسیاها است که بی ‏اجازه در آئى.    بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۲

 کنز کراچکى: بسندش تا على (ع) که وارد شدم به یکى از خانه‏ هاى پیغمبر (ص) و اجازه ورود خواستم و اجازه ‏ام داد و در آمدم و بمن فرمود: اى على ندانى که خانه من خانه خود تو است پس چرا از من اجازه خواهى؟ گفتم یا رسول الله خواستم چنین کنم فرمود: اى على خواستى آنچه را خدا خواسته و آداب خوب خدائى را انجام دادى.بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۲

 امالى طوسى: تا رسول خدا (ص) که چون به هم برخورید با سلام و مصافحه باشد و چون جدا شوید با استغفار.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۷

 کافى: بسندش تا ابى عبیده که من هم کجاوه امام پنجم (ع) بودم و اول سوار میشدم و سپس آن حضرت سوار میشد و چون برابر هم میشدیم سلام میکرد و چون کسى که از او دور بوده احوالپرسى میکرد و دست میداد، و گوید: چون پائین می ‏آمد پیش از من بود، و چون روى زمین برابر میشدیم باز سلام بود و احوالپرسى از کسى که دور بوده، گفتم: اى زاده رسول کارى میکنى که دیگران ما نکنند، و اگر یک بار هم بکنند بسیار است؟ فرمود: ندانى چه باشد در مصافحه دو مؤمن؟ چون دو مؤمن بهم برخورند یکى بدیگرى دست دهد پیوسته گناهان بریزند از هر دو چنانى که برگ از درخت و خدا به هر دو نظر دارد تا از هم جدا شوند. بیان: (پس از شرح لفظ گوید): دلالت دارد، بر استحباب اقدام هم کجاوه به پیش سوار شدن در آغاز و پیش فرو شدن در پایان و گویا براى آسان کردن کار است بر دیگرى در هر دو جا چون کجاوه براى او پائین میکشد.(پس از توضیح عبارت گوید) اگر طرف معصوم باشد براى او رفع درجه باشد یا ریختن گناهان شیعه آنها به برکت آنان چنانچه از پیغمبر (ص) رسیده خداى گناهان شیعه على را (ع) بر من بار کند و براى من بیامرزد، یا ترک اولى و مباح از معصوم فرو ریزد و بجاى آن حسنه ثبت شود و این بمعنى یکم برگردد، و نظر خدا به آنها کنایه از شمول رحمت او است.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۸

 کافى: بسندش تا رسول خدا (ص) که هر که به برادر خود برخورد به او سلام دهد و به او دست دهد زیرا خدا عزوجل فرشته ‏ها را بدان گرامى داشته، شما هم کار فرشته‏ ها را بکنید.  توضیح: یعنى فرشته‏ ها هم چون بهم برخورند سلام دهند و مصافحه کنند یا اینکه این عمل مؤمنان گرامى داشت آنها باشد و یکمى روشنتر است.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۲۰

کافى: تا رسول خدا (ص) که فرمود: چون بهم برخورید با سلام و مصافحه باشد و چون جدا شوید با استغفار باشد.  بیان: یعنى بگوید: خدایت بیامرزد مثلا.    بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۲۰

خصال: در اربعمائه امیر مؤمنان فرمود: چو یکى از شما بمنزلش در آید باید سلام کند به اهل خود، میگوید:السلام علیکم‏، و اگر اهلى ندارد باید بگوید:
السلام علینا من ربناو سوره قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را بخواند. چون که وارد خانه ‏اش شود زیرا که فقر را ببرد.  و فرمود: چون از خانه ‏اش بدر آید آیه‏ هاى آخر آل عمران را بخواند (گویا مقصود آیه آمن الرسول تا آخر سوره است). با آیه الکرسى و سوره إِنَّا أَنْزَلْناهُ و سوره حمد که مایه برآورده شدن حاجات دنیا و آخرتست.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰۵

 فقه الرضا: چون خواستى از منزلت بدر شوى بگو:بسم الله و لا حول و لا قوه الا بالله‏ توکل بر خدا زیرا چون آن را بگوئى فرشته ‏اى در گفت بسم الله ندا کند: اى بنده رهیاب شدى و در گفت ‏لا حول و لا قوه الا بالله‏ گوید، محفوظ شدى، و در گفت توکل بر خدا گوید کفایت شدى و شیطان میگوید: مرا چه باشد با بنده ‏اى که هدایت شده و محفوظ شده و کفایت شده، و سوره قُلْ هُوَ اللَّهُ را یک بار در سمت راستت بخوان و یک بار در چپ و یک بار از پشت سرت و یک بار پیش رویت و یک بار از بالاى سر و یک بار از زیر پا که تو آن روز در امان خدائى، و چون به منزل درآئى بر اهل خود سلام کن و اگر کسى در آن نباشد بگو:بسم الله و بالله و السلام على رسول الله و السلام علینا و على عباد الله الصالحین.و در همه کارت رعایت تقوى کن، و خوشخو باش، و با خرد و کلان خوشرفتار باش و در برابر علماء و دینداران تواضع کن، و با زیردستان نرمش کن، و از برادران وارسى کن و در انجام نیازشان شتاب کن و بپرهیز از غیبت و سخن‏ چینى و بدرفتارى با عیالت، و خوش همسایه باش که خدا در باره همسایه از تو بازپرسى کند و روایت است از رسول خدا (ص) که خدا تبارک و تعالى در باره همسایه بمن تا آنجا سفارش کرد که گمان بردم از من ارث برد و بالله التوفیق.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰۶

مصباح الشریعه: امام صادق (ع) فرمود: از منزل که بیرون روى چنان باش که بدان باز نگردى و بیرون مرو جز براى طاعت یا امر دین، و با وقار باش و یاد آور خدا در نهان و عیان.یکى از صحابه از خانه ‏دار ابى ذر از وى پرسید و پاسخ داد بیرون رفته گفت برمیگردد؟ گفت کى برگردد کسى که جانش بدست دیگرى است و سود و زیان خود را بدست ندارد.و هر جا رفتى از حال خلق خدا نیک یا بدکار عبرت دار و از خدا بخواه که تو را از بندگان خاصش سازد و از صالحانت نماید، و بگذشته آنان رساند، و در گروهشان محشورت کند، و خدا را سپاس کن و شاکر او باش که از شهواتت نگاه داشته، و از کارهاى زشت مجرمانت دور ساخته، و از شهوتها و هر جا که بر تو غدقن شده چشم بپوش، و آرام راه برو و در هر گام خدا را بپا که گویا از صراط گذرائى، و بهر سو ننگر و بکسى که باید سلام بلند کن چه آغازگر باشى و چه جواب‏گو، و هر کس در حقى از تو یارى خواست یاریش کن و به گم شده راه نشان بده، و از نادانها رو برگردان، و چون برگشتى بمنزلت چون مرده ‏گور باش که همى جز برحمت‏ خدا تعالى و عفو او ندارد.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰۶

مکارم الاخلاق: (براى خروج از خانه همان ذکر را دارد و بخواندن قُلْ هُوَ اللَّهُ خواندن حمد و معوّذتین و آیه الکرسى را از شش افزوده و گفته: چون خواهد بخانه برگردد هنگام دخول گوید: بسم الله و بالله‏ گواهم که شایسته پرستشى جز خدا نیست یکتا است و شریک ندارد و گواهم که محمد بنده و فرستاده او است، و اگر در خانه اهلى است باو سلام کند و اگر کسى نیست باید پس از شهادتین بگوید: السلام على محمد بن عبد الله خاتم النبیین السلام على الائمه الهادین المهدیین السلام على عباد الله الصالحین.  بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰۷

 خصال: در اربعمائه که امیر المؤمنین (ع) فرمود: چون کسى از شما بمنزلش در آید بر اهلش سلام کند و اگر اهلى نباشد بگوید: السلام علینا من ربنا و در وقت درون رفتن بدان قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ بخواند که فقر را ببرد.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۱۰۸

قرب الاسناد: تا رسول خدا (ص) که فرمان داد آنها را به هفت و بازداشت از هفت، فرماندادشان: به عیادت بیماران، و تشییع جنازه ‏ها، و انجام سوگند، و خبر باش عطسه ‏زنها، و یارى ستمدیده و فاش کردن سلام، و پذیرش دعوت، و بازداشتشان از بدست کردن انگشتر طلا، و نوشیدن در ظرف طلا و نقره، و از زینهاى سرخ، و از جامه ابریشم و دیبا و حریر و سرخ زننده. بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۲۱۸

علل الشرائع : تا رسول خدا (ص) که در گفتارى بسیار فرمود: دستمال گوشت را در اتاق جا ندهید که خوابگاه شیطانست و خاکروبه را پشت در جا ندهید که جایگاه شیطان است، و چون جامه از تن در آورید نام خدا برید تا پرى آن را نپوشد و اگر نام خدا بر آن نبرید تا صبح پرى آن را بپوشد، و دنبال شکار نروید که در خطر باشید، و چون کسى بدر اتاقش رسد سلام کند که شیطان گریزد، و چون یکى به خانه‏ اش درآید سلام کند که برکت آورد، و فرشته‏ ها همدمش شوند، و سه تا بر یک پاکش پشت هم سوار نشوند که یکى از آنها ملعونست و او است که پیش سوار است و راه را سکه ننماید که سکه خاص کوچه ‏هاى بهشت است، و نام فرزندتان را حکم و أبو الحکم ننهید که حکم نام خاص خدا است و لفظ اخرى را جز بخوبى نبرید که خدا همان اخرى است، و انگور را کرم ننامید که مؤمن همان کرم است، و بپرهیزید از مسافرت پس از خوابکى زیرا خدا را جانورانیست که آنها را پراکنده کند تا هر چه خواهند بکنند که فرمان دارند، و چون عوعو سگ و عرعر خر شنوید بخدا پناه برید از شیطان رجیم زیرا آنان بینند آنچه شما نبینید، و انجام دهید هر چه را فرمان دارید، و چه خوب بازیست‏ چرخ‏ریس براى زن شایسته و خوب.   بحارالانوار جلد ۱۶ جلد ۳ صفحه ۲۳۱دسته بندي: مذهبی,گنجینه احادیث,
برچسب ها : آیات درباره سلام کردن , احاديث , احاديث از ائمه , احاديث از قران ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی